NEWSY

Czy budowa tramwaju do Wilanowa została wstrzymana?

Czy budowa tramwaju do Wilanowa została wstrzymana?

W dniu 30 sierpnia 2023 r. Rzecznik Tramwajów Warszawskich Maciej Dutkiewicz poinformował
o wstrzymaniu prac na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa. Przyczyną jest spór pomiędzy deweloperem – Polnord, który wybudował sieć kanalizacyjną pod al. Rzeczpospolitej w czasie powstawania Miasteczka Wilanów, a Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacyjnym, które to do tej pory nie przejęło ww. instalacji. W 2014 r. Polnord zażądał od Warszawy 70 mln złotych i spór utknął w sądzie.

Mimo, iż Tramwaje Warszawskie otrzymały zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (tzw. decyzję ZRID), które to pozwala na zajęcie niezbędnych terenów do realizacji inwestycji, finalnie prace musiały zostać wstrzymane. Okazało się, że deweloper odwołał się do sądu, a sąd wydał postanowienie o zabezpieczeniu roszczenia i wstrzymaniu przebudowy fragmentu kanalizacji pod al. Rzeczypospolitej.

Co to oznacza?

Jak poinformował Rzecznik Tramwajów Maciej Dutkiewicz Wstrzymanie przebudowy tej instalacji oznacza konieczność zatrzymania budowy torów tramwajowych na odcinku około 500 metrów. Chodzi o fragment trasy pozwalający tramwajom dojechać do terminala końcowego.

„Respektujemy decyzję sądu”

Dodał także Nie rozumiemy, dlaczego deweloper próbuje blokować kluczową dla mieszkańców tej części Warszawy inwestycję i że pomimo deklaracji rozwiązania sporu, wystąpił na drogę sądową. Respektujemy decyzję sądu. Wykonawca prac – Budimex – wstrzymał pracę na kwestionowanym odcinku i zabezpieczył plac budowy zgodnie z sądowym postanowieniem.

Tramwaje Warszawskie zapowiedziały odwołanie od postanowienia sądu – uważamy bowiem, że jest ono nieuzasadnione, a zatrzymanie robót w tym miejscu może opóźnić oddanie do użytku końcowej części trasy tramwajowej do Wilanowa.

Co ciekawe, spółka Polnord poinformowała, że wbrew ww. informacjom budowa tramwaju do Wilanowa nie została wstrzymana. Podkreśla, że została wstrzymana jedynie ingerencja w zbudowany i utrzymywany przez Polnord system odprowadzania wód deszczowych i roztopowych, (…) Wykonawca może więc prowadzić prace na innych odcinkach budowy, a także inne prace nieingerujące w istniejącą kanalizację deszczową na wspomnianym odcinku.

Budimex poinformował, że lokalne utrudnienia nie wpływają na harmonogram całej realizacji i tramwaje powinny dojechać do Wilanowa w połowie przyszłego roku.

Nowa trasa będzie liczyć prawie 8 kilometrów i 31 przystanków, będzie na niej działać system zielonej fali. Czas przejazdu z Wilanowa do stacji Metro Centrum zajmie pół godziny. Inwestycja ma połączyć z Wilanowem Wolę, Odolany, Ochotę i Mokotów.

Autor: r. pr. Sylwia Werpachowska, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy

Share this post