NEWSY

Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości, czyli rzecz o Jerzym S.

Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości, czyli rzecz o Jerzym S.

Znany z ról filmowych w Seksmisji, Kingsajzie, obu częściach Kilera czy Obywatelu Piszczyku aktor Jerzy S. usłyszał zarzuty prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości (miał 0,7 promila alkoholu). Za takie przestępstwo kodeks karny przewiduje karę grzywny, karę ograniczenia wolności lub karę pozbawienia wolności do lat 2 (art. 178a § 1 k.k.). Jak wynika z informacji medialnych, aktor zeznał, że kilka godzin przed zdarzeniem pił wino do obiadu, przypomniał sobie, że był umówiony z dziennikarzem na wywiad i wówczas — jak twierdzi — czując się na siłach, wsiadł do samochodu.

Złotą zasadą jest oczywiście niespożywanie alkoholu w sytuacji, w której mamy prowadzić samochód. Niektórzy jednak uważają – błędnie! – że spożycie niewielkiej ilości alkoholu nie spowoduje upośledzenia ich umiejętności w zakresie kierowania samochodem. Tak naprawdę jednak już nawet niewielka ilość alkoholu w organizmie powoduje, że dochodzi do wystąpienia określonych objawów, jak np. nieznaczne zaburzenia równowagi oraz euforia i obniżenie krytycyzmu, upośledzenie koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz zaburzenia widzenia (a takie objawy występują już przy zawartości alkoholu we krwi w ilości od 0,3 do 0,5 promila).

Należy również pamiętać, że na poziom alkoholu w organizmie wpływa nie tylko spożyta jego ilość, ale też masa ciała, płeć, czas jaki minął od spożycia oraz ilość i rodzaj spożytych posiłków. Innymi słowy spożycie tej samej ilości alkoholu przez dwie różne osoby może skutkować innym poziomem stężenia alkoholu w organizmie. Co więcej spożycie przez tę samą osobę tej samej ilości alkoholu w dwóch różnych dniach może także w efekcie skutkować innym poziomem alkoholu w organizmie.

Odrębną i indywidualną kwestię stanowi metabolizm alkoholu w organizmie (czyli innymi słowy zmniejszenie jego ilości w czasie). Przyśpieszenie redukcji spożytego alkoholu z organizmu jest praktycznie niemożliwe. Tempo metabolizmu alkoholu zależy m.in. od wieku, wagi i płci, a także zażytych leków czy spożywanie posiłków wysokotłuszczowych, jak również nawadnianie organizmu. Wszelkie domowe metody (np. dieta, sen, kąpiel czy aktywność fizyczna) poprawiają samopoczucie po spożyciu alkoholu, ale nie powodują całkowitego usunięcia alkoholu z krwiobiegu. Należy pamiętać o tym, kiedy podejmujemy decyzję o prowadzeniu samochodu po spożyciu alkoholu. Wielu kierowców podejmuje się prowadzenia pomimo tego, że poziom alkoholu w ich organizmie nadal przekracza dopuszczalną normę – zarówno kilka godzin po spożyciu, ale także jeszcze następnego dnia rano.

Zalecając zatem wyeliminowanie połączenia alkohol + samochód, warto na zakończenie przypomnieć, że do podpisu przez Prezydenta RP została skierowana ustawa zmieniająca kodeks karny i wprowadzająca nową instytucję przepadku pojazdu mechanicznego (lub zapłaty jego równowartości) m.in. w przypadku prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości, kiedy stężenie alkoholu organizmie przekroczyłoby próg 1,5‰ lub 0,75 mg/dm3.

Autor: adw. Jacek Jaruchowski

Share this post